2023. március 13., hétfő

Nehrer György: Ernő bácsi és a könyv



 

Háromszéki bácsi felesége éppen mákostésztát készített, ami az én nagy kedvencem volt mindig. Aztán a Lujza néni  meglátott; tán akkor, amikor a mákot darálta, hogy leselkedek a résnyire nyitott ajtójuk előtt.

– Na, gyere csak be – neked is jut egy tányér mákostészta, ha segítesz a mákot megdarálni.

Már hogyne segítettem volna.  De, aki még emlékszik rá, hogy milyen is volt régen, nagyon régen úgy hatvan éve a mákdaráló, az tudja, hogy bizony az nem női munka volt, mert még a férfiemberről is szakadt a víz, hát még rólam tíz  éves gyerekről. Persze, a mákdaráló sem volt fiatal, talán még a háború előtt gyártották Salgótarjánban. Szóval tekertem, ahogy csak bírtam, és Lujza néni bíztatott, hogy már csak tízszer annyi van vissza, mint amennyi  mák a tányéron volt.

– Akkor ma nem lesz mákostészta evés -jegyeztem meg.

– Dehogynem, csak hajtsad!

Aztán megjött a felmentő sereg helyett  Háromszéki bácsi a munkából és átvette a darálás nemes  feladatát, amihez amúgy sem ragaszkodtam annyira, mint a mákostésztához.

Miután megettük a tésztát, és teli hassal ültünk az aszatlnál, úgy látszik János bácsinak is könnyebben ment  így a mesélés.

Amikor én annyi idős voltam, mint  te…

– Mennyi idős vagy?

– Tízéves.

Szóval, amikor én tízéves voltam, mint te, akkor  nyaranta a nagyapámnál nyaraltam, de leginkább dolgoztam, mert elkelt a segítség. A szüleim is gyakran jöttek mert Homoródremete az nincs túl messze Székelyudvarhelytől. Tíz kilométerre talán. Akkoriban nem volt se autó, se busz. Gyalog jöttek, aztán gyalog mentek haza is, felpakolva élelemmel, amire városon szüksége van az embernek.  Na, itt ismerkedtem én meg a Márton Ernő bátyámmal, aki akár a dédöregapám is lehetett volna, mert azon a nyáron töltötte be a századik esztendőt. Még dolgozgatott a ház körül, meg néha elment a kocsmába is egy-egy fröccsre, nem mintha otthon nem lett volna mit innia. A kocsma az más. Ott nemcsak ittak, mint manapság, hanem beszélgettek is,  de olyan is volt, hogy színdarabot játszottak a falusiak maguknak. Ernő bácsi születésnapján augusztus végén,  már pontosan nem tudom, hogy melyik napon… Szent István után, az biztos… Jött hozzá újságíró Székelyudvarhelyről  lovaskocsival. Egy nagy bőrtáska volt nála, de abban csak egy jegyzetfüzet meg egy ceruza volt. Tudom, mert belelestem. Mindkettő elfért volna a nadrágja zsebében is. De aztán később rájöttem, hogy minek cipelte azt a böhömnagy táskát…  Jött vele egy fényképész is az újságtól, de annak nem volt táskája, csak egy nagy állványos, fadobozos masinája meg annak a lába. Ezt az egész cájgot a vállán cipelte.

Hanem aztán az Ernő bácsit éppen vicces kedvében,  ebéd és két fröccs után próbálta beszélgetésre bírni az újságíró, hogy mi a titka a százéves életkorának. A kerítés előtti kispadon szokott ebéd után pipázgatni, és nem nagyon szerette, ha ilyenkor a gondolataiban zavarják. 

– Nincs annak semmiféle különleges titka.  A jó levegő meg a munka.

Az újságíró csak faggatta az öreget, mert ebből bizony ő nem tud cikket írni.

– Aztán hogyan telik egy napja Ernő bácsi? - Kérem mondja el.

– Édes fiam, reggel felkelek, megeszem egy  jó nagy szelet szalonnát kenyérrel. Megiszom rá három -négy pálinkát...

– Na de bátyám, ezt így nem lehet, leírni. – Mondja inkább, hogy könyvet olvas.

– Jól van fiam! – Tehát felkelek reggel, megeszem egy jó nagy szelet szalonnát. Elolvasok három–négy könyvet, aztán addig dolgozom kinn a földön, amíg  annyira megnő a tudásszomjam, hogy három–négy   könyvet ismét el kell olvasnom. Bele is szédülök néha a sok olvasásba, ezért lefekszem, pihenek egyet. Mikor felébredek, megeszem egy fél csülköt két szelet kenyérrel. Ebéd után  aztán elmegyek a könyvtárba. A Pista szomszéd már rendszerint ott vár. Együtt elolvasunk vagy nyolc – tíz könyvet, egészen addig, amíg a könyvtár bezár. Utána meg átmegyünk a Józsihoz, mert neki meg nyomdája van!

Ebből milyen cikket írt az újságíró azt nem tudom, mindenesetre a bőrtáskáját teletömték minden jóval az Ernő bácsi gyerekei. Aztán a fényképész készített az egész rokonságról képet. Én is rajta vagyok, az Ernő bácsi lábainál kuporgok, mint a többi dédunokája.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Impresszum

Talán kezdjük ezzel: manapság sokan úgy gondolják, hogy ami közzé van téve az közös és szabadon másolható, felhasználható, beilleszthető más...